VS-T50RIA120
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VS-T50RIA120
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 50 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 80 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Structure : Single
Package / Case : D-55 T-Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1310A, 1370A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : T50
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : SCR PHASE CONT 1200V 50A D-55
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : VS-T50RIA120
Contact Now
SCR Module 1.2 kV 80 A Single Chassis Mount D-55 T-Module