CD74HCT40103M96
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
CD74HCT40103M96
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Counters, Dividers
Reset : Asynchronous
Direction : Down
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : 74HCT
Logic Type : Binary Counter
Supplier Device Package : 16-SOIC
Count Rate : 14 MHz
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Timing : Synchronous
Voltage - Supply : 4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case : 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)